Nerki, to parzyste narządy układu wydalniczego, o wymiarach 10–12 cm x 5–6 cm, o grubości 3–4 cm. Przeciętna masa pojedynczej nerki człowieka wynosi od 120–200 g.
Nerki położone są w okolicy lędźwiowej, w obrębie jamy brzusznej, pod przeponą. Jako narząd nerki spełniają nie tylko funkcję wydalniczą, ale również pełnią istotną rolę w zachowaniu homeostazy (równowagi) środowiska wewnętrznego organizmu.
Podstawową jednostką strukturalną nerek jest nefron. W każdej nerce znajduje się od 1 do 4 milionów takich struktur i o czym warto pamiętać- są one nam dane raz na zawsze.
Najważniejsze fizjologiczne zadania nerek to przede wszystkim usuwanie z moczem szkodliwych produktów przemiany materii, zatrzymywanie składników niezbędnych dla organizmu, które ulegają przefiltrowaniu do moczu pierwotnego, regulacja objętości płynów ustrojowych i ich osmolarności, regulacja ciśnienia tętniczego krwi, wpływ na prawidłową erytropoezę (powstawanie czerwonych krwinek), wpływ na równowagę kwasowo-zasadową (pH) krwi, dzięki możliwości zakwaszania moczu, wpływ na układ kostny przez produkcję aktywnych postaci witaminy
D3.
Na co chorują nerki?
Choroby nerek to liczna grupa chorób, których objawy mogą przybierać bardzo zmienny obraz kliniczny. Jednocześnie wiele z tych chorób wiąże się z ryzykiem występowania ciężkich powikłań, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Występują one zarówno w postaci ostrej, gdzie objawy pojawiają się nagle z dużym nasileniem, jak i w postaci przewlekłej.
Schorzenia te często rozwijają się bezobjawowo przez wiele lat. Zaburzenia pracy nerek mogą być zarówno skutkiem (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze), jak i przyczyną innych chorób współwystępujących w organizmie danej osoby.
Choroby nerek to zróżnicowana i rozległa grupa schorzeń. Należą do nich m.in. ostre uszkodzenie nerek, przewlekła choroba nerek, choroby kłębuszków nerkowych, śródmiąższowe zapalenie nerek, kamica nerkowa, infekcje, torbiele nerek, nowotwory nerek i inne.
Widoczne objawy chorób nerek to ból w dolnej części pleców, zwłaszcza przy opukiwaniu tej okolicy, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, częstsze oddawanie moczu, większe parcie na pęcherz, gorączka, ogólne osłabienie, wymioty, zmiana zabarwienia moczu i zmiana jego ilości (zmniejszenie lub zatrzymanie wydalania).
Najbardziej niebezpieczne, bo postępujące i pozostające w utajeniu, przewlekłe choroby nerek często nie dają objawów, które mogą zostać łatwo dostrzeżone przez pacjenta. Nieprawidłowości wskazujące na choroby nerek mogą być stwierdzone podczas wykonywania badań krwi lub moczu. Stąd też niezwykle ważne jest regularne wykonywanie badań w celach profilaktycznych, które umożliwiają wczesne wykrycie rozwijających się chorób nerek.
Czy pamiętasz o swoich nerkach?
